Su depoları şehir yaşantısının olmazsa olmazları arasına girmiş durumda su kesildiği ve su ile ilgili problemler yaşandığı durumda sahip olunan su depoları günlük yaşamını devam edebilmesi için ekstra zaman kazandırmakta su deposunun potansiyeline yani kapasitesine bağlı olarak bu zaman 1 ile 3 gün arasında değişebileceği gibi daha büyük depolarda bu oran daha uzun sürelerde olabiliyor. Su deposunun Bu yönüyle suyu içinde biriktirmesi yani suyun durgun konuma getirmesi için de bakterilerin yosunlaşmanın oluşabilmesi de tetikliyor. Bu yüzden su depoları düzenli olarak temizliği Tabii tutulmalı Bu açıdan belediyelerin ve Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirilmiş olduğu su deposu temizliği yönetmelik kanunları gereğince hizmet veren su deposu şirketleri bulunmaktadır ve su deposu temizliği için mutlaka bu şirketle yetkilendirilmedir.

Su deposu temizliği için hizmet alabileceğiniz bu şirketler gerek kimyasal ilaçlar gerek temizlik aşamaları konusunda detaylı eğitimlerden geçirilmiş sertifikaları yani temizlik yapabilme sertifikalarını almaya hak kazanmıştır. Su deposu temizliğinizi su deposu şirketleri ile yaptırmanız ileride doğabilecek bir çok sıkıntıyı en başından engelleme anlamı taşımaktadır. Su deposu temizlenme aşamasında yosun önleyici bakteri önleyici gibi farklı kimyasallarla temizlenmektedir. Bu yüzden su deposu temizlik sonrasında muhakkak durulanmalı ve bu durulama sonucunda temizliğin yapıldığı ve yapım aşamalarını açıklayan form ile suyun içilebilir değerlerini gösteren analiz raporları şirket yetkililerinden teslim alınmalıdır.

Su deposu temizlik ve Bakım talimatları gereğince yapılan temizlikler ve yapılan bakımların mutlaka belgelendirilmiş olması ve bu belgelerin olası bir ihtiyaç durumu için bir sonraki temizlik ve bakım formu dönemine kadar saklanması büyük önem göstermektedir. Sultangazi ilçesi su deposu temizliği için öne çıkan önemli bölgeler arasında yer almaktadır. Çünkü bölgede hızla gelişen şehirleşme zaman zaman yeni  boruların hizmete girebilmesi için kesintiye uğramasına neden olmaktadır. Bu yüzden su deposunu sıkça kullanan bölgeler arasında bulunan Sultangazi su deposu temizliği ve bakımı konusunda daha büyük özen göstermelidir. Su deposu temizliği için mutlaka su deposunun çok kullanılmadı bir gün yani hafta içi olan bir gün tercih edilmelidir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir