Ülkemizin su temizliği açısından çok büyük riskler oluşturmasına karşın zaman zaman hava koşullarındaki değişimler merkezi su depolarının da olumsuz etkilenmesine neden olmakta. Zira suyu içindeki kaba kirinden ayıran merkezi barajlar suyu daha önce dezenfekte edilebilmesi için gönderildiği sistemlere çamurlu ya da bulanık su olarak ulaşabilmesini engel olamıyor. Bu nedenle su arıtma tesislerinde suyun bu yönüyle arıtılması sonrasında şehir şebeke suyuna gönderilmesi sağlanıyor. Fakat zaman zaman yaşanan farklı olumsuzluklar ya da onarım çalışmaları boruları içerisinde oluşabilecek paslar şebeke suyunun kirlenmesini sağlayabiliyor. Su deposu teknik şartnamesi ile su deposu temizlikleri yerine getirilebiliyor. Bu yönüyle su depolarının düzenli olarak periyodik bakım görmesi çözüme kısa sürede ulaşılabilmesi için önem taşıyor.

Su deposu yönetmeliği ile belirlenen kurallar ve ilaçlar aracılığıyla temizlik yapan su deposu şirketleri bu yönüyle ele alındığında konu hakkında yetkilendirilmiş tek kurum. Zira belediyeler ve Sağlık Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucu belirlenmiş standartlar doğrultusunda temizlik işlemlerini yapan su  deposu temizlik firmaları personellerine sunmuş olduğu eğitimler ve kullanmış olduğu kaliteli kimyasal malzemelerle su deposunun temizliğini son derece başarılı bir şekilde  gerçekleştirebiliyor. Ayrıca su deposu teknik şartnamesi gereği yaptığı işlemleri belgelendirmek ile yükümlü olan su deposu temizliği firmaları temizlik süresince yapılan işlemleri ve temizlik ardından oluşan su deposu biyolojik analizlerini yapmakla yükümlü. Zira bu analizler temizliğin başarılı ya da başarısız olduğunu gösteren bilgileri de içeriyor.

Su deposu nasıl temizlenir? diye merak edenlerin kesinlikle piyasada temizliği yaptığını iddia eden şahıslarla iletişim kurmamaları öneriliyor. Söz konusu şahıslar tamamen duyumlarla eğitim olmaksızın bu işlemleri gerçekleştiriyor. Fakat halk sağlığını birebir etkileyen konuların başında gelen su deposu temizliği en ufak bir anormallik durumunda kesinlikle yasal olarak son derece ağır yükümlülükler getirebiliyor. Bu yüzden su deposu temizliği yaptırılmak istendiğinde mutlaka yetkili şirketlerle randevu almak gerekiyor. Ayrıca söz konusu temizlikten yapıldığını gösteren evraklar bir sonraki temizlik dönemine kadar saklanmalı ve olası bir olumsuzluk durumunda yasal dayanak olarak kullanılacağı bilinmelidir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir