Su deposu temizliği dezenfeksiyon ve yalıtım uygulamaları için en uygun zaman tercihi bahar ve daha çok yaz aylarıdır. Bu aylarda su deposu hızlı kuruyabilir ve daha sağlıklı uygulamaların yapılmasını sağlar.

Su depolanan özel yapının niteliği, su ile kimyasal etkileşime girmemelidir. Bu sağlık açısından çok önemlidir. İçme kullanma sularının depolanması konusunda depo vasıflarının, gereken uygulama ve kriterlerin yasal mevzuatı eksik olmakla beraber 17,  02 , 2005 tarih ve 25730 numaralı  “İnsani Tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelik” depo nitelik ve uygulamaları açıklanmıştır. Su deposu temizliği yönetmelik olarak su deposu tam tanımıyla başlıyor;

  1. Depo iç yüzeyi suyun yapısını bozmayacak bir madde ile kaplanmalıdır

2 Depo içine sabit merdiven olmamalıdır.

3 Depoya giren ve çıkan sudan örnek almak, suyun debisini görmek için gerekli düzenleme yapılmalıdır.

  1. Depo bir başka yapı ile bitişik olmamalıdır. Deponun çatısı olmamalıdır.

5 Depo havalandırması sağlanmalı, yabancı maddelerin girmesinin önlenmesi ve nizami bir havalandırma ünitesinin olması gerekir

 Su Deposu Temizlik Ve Bakım Talimatı Önemli Genel Şartlar

1) Sağlık Bakanlığı’nın talimatı ile su depolarının yılda iki kez temizlenmesi zorunludur.

2) Belirtilen işler; her tür harcanan malzeme, taşıma işleri, işçilik, nakliye ve genel giderler dâhil, KDV hariç tutulmak üzere hazırlanan fiyat teklifindeki fiyatın içindedir.

3) Üstlenici firma; çalışma ve iş güvenliği yasalarının şart koyduğu bütün tedbirleri almak, iş sağlığ, işçi güvenliği yasası ve bütün konuyla ilgili mevzuat yargılarına uymakla yükümlü olup, bütün sorumluluk kendisine aittir. Yüklenici firma zorunlu olduğu tüm resmi belgeleri beyan ve ibraz etmek zorundadır.

4) Su deposunda kullanılan tüm temizlik ürünlerinin, gıda ve sağlık tüzüğü ile uyumlu olduğu içme ve kullanma suyu depolarında kullanılabilirlik belgesi onaylanmış, zararsız olduğuna dair Sağlık Bakanlığı raporları eksiksiz görülmelidir. Yine bu sarf malzemelerinin TSE belgesi, CE belgesi ve ISO belgesi bulunmalıdır.

Tüm bu uygulama disiplinlerine profesyonel bir bağlılıkla hareket eden firmamız, ön tetkik yapıldıktan sonra size en uygun ve ekonomik uygulama planını önerecektir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir