Ülkemizde su depoları yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile birlikte bir başka önemli konuda ortaya çıkmıştır. Su deposu teknik şartnamesi gereğince düzenli olarak temizlik işlemlerinden geçirilmelidir yani yaşadığınız bölgenin su değerleri göz önünde bulundurularak belediyeler tarafından yayınlanmış olan su deposu temizlik şartnamesi gereğince düzenli olarak periyodik bakımlardan geçirilmesi gerekmektedir. Su depolarının özellikle şehir şebeke suyunun kirli olduğu bölgelerde daha sık temizlik ihtiyacı duyduğu bilinmektedir. Altı aylık süre maksimum olup Apartman yöneticisi görevi üstlenen kişilerin düzenli olarak şu depolarının temizliği konusunda kontrolleri yapması gerekmektedir. Bu kontroller sadece gözle olmalı yosun toprak ve renk değişikliği gibi durumlarda mutlaka su deposu temizliği yapılan şirketlerle iletişim kurulmalıdır.

Ülkemizin büyük şehirleri arasında yer alan Bursa su temizliği konusunda dikkat etmesi gereken şehirler listesinde yer almaktadır. Zira suyunda kirlilik oranı çok yüksek olması da yeni açılan yaşam alanları ile birlikte döşenen yeni borular zaman zaman paslı kirli ya da topraklı suyun şebekeye karışmasına neden  olabilmektedir. Bu yüzden su deposu yönetmeliği beklenmeksizin düzenli olarak şehrin her yerinde su depolarının temizliğine önem gösterilmelidir. Yapılan teknik analizler suyun sirkülasyon yaşamadığı durumda 10 gün içinde bakteri ve mikrop ürettiğini göstermektedir. Bu yüzden sadece şehir şebeke suyundan kirlilik oluşacağı düşünülmemeli su deposunun kendi kendine mikrop üretebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Su deposu temizleme isteyenlerin bilmesi gereken su deposu nasıl temizlenir? sorusuna verilecek cevap sadece teknik şirketler ve eğitim almış personeller ile yapılacağıdır. Zira bu temizlik işlemleri sırasında kullanılan kimyasal ilaçlar su deposunun içinden durulanmalı ve tamamen ayrıştırılmalıdır. Aksi takdirde kimyasal ilaçlar insan sağlığına olumsuz etki edecek sonuçları doğurabilmektedir. Ayrıca yetkilendirilmiş bir temizlik şirketi ile iletişime geçilmeli bu doğrultuda muhakkak temizlik sonrası Forum saklanmalıdır. Olası bir anormal durumda bu teknik Forum yasal delil olarak kabul edilmektedir. Formun altı ay süreyle yani bir sonraki temizlik formuna kadar muhafaza edilmesi büyük önem göstermektedir. Formu düzenleme yetkisi olmayan şirketler kesinlikle temizlik için de yetkilendirilmemelidir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir