Su deposu temizliği İstanbul özellikle Bağcılar ilçesinde büyük önem taşıyor. Şehrin yaşamış olduğu hızlı yükselişin bir getirisi olarak şehir şebeke suyuna zaman zaman çamur ve altyapı değişikliklerinden kaynaklı olarak pas karışabiliyor. Apartman hayatının olmazsa olmazları arasında yer alan su depoları bu yönüyle biz fark etmesek de söz konusu kirliliği kendi içinde biriktiriyor. Su deposu artık kirliliği muhafaza edemeyecek konuma geldiğinde ise musluklarımızdan koku ve pas içeren su akmaya başlıyor. Oysa su deposu temizliği su deposu temizliği yönetmelik ve kanunları ile standartlara kavuşturulmuş operasyonlar arasında yer alıyor.

Su deposunun temizliğin yapılabilmesi için hafta için günlerin tercih edilmesi önem taşıyor. Fakat su deposu temizliği yapılırken su deposuna bağlı binalar ya da daireler susuz kalma sorunu ile kalmamakta. Çünkü su deposu temizlik ve bakım talimatı gereğince baypas edilebilen bir yapıda oluşturuluyor. Yani su deposunun temizliği hangi gün yapılırsa yapılsın su deposunu kullanan daireler susuz kalmıyor. Su deposunun temizliği için ortalama gereken süre 3 ile 5 saat arasında belirleniyor. Bu süre zarfında gerekli su deposunun kimyasal analizleri kaba ve ince temizlik su deposunun komple suyunun boşaltılması gibi adımların tamamen belgelendirilmesi ve bu belgelendirmeleri doğrultusunda kullanılan ilaçların kullanıldıktan sonra bekleme süreleri esas alınıyor. Ayrıca su deposu komple temizlendikten sonra dahi son olarak depo içerisindeki suyun biyolojik analizleri yapılarak temizliği talep eden apartman yöneticilerine teslim ediliyor.

Su deposu temizliği  yönetmelik ile belirlenmiş olsa da bir ekip çalışması gerekiyor. Zira periyodik olarak altı aylık sürenin söz konusu olduğu su depolarında şehir şebekesine bağlı olarak kirlilik çok kısa sürede oluşabiliyor. Söz konusu kirlilik bakteriyel yaşamın oluşması için uygun zemin hazırlarken her hafta düzenli olarak gözle muayene edilmemesi durumunda temizlik için oldukça geç kalınabiliyor. Su deposunda yaşanacak olan olası bir hastalık bütün çevre sağlığını etkileyeceği için Bu konu üzerinde Sağlık Bakanlığı Özel çalışmalar sürdürüyor. Bu çalışmaların bir getirisi olarak temizliğin Sadece su deposu temizliği yapma yetkisi olan şirketlere bırakılması büyük önem taşıyor. Zira sizin de deponuzu sadece su  deposu temizliği yapmakla yetkili olan şirketlere temizletmenin toplumsal bilinç için önem taşıyor.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir