Dikkat edilmesi gereken hususlar,

  • Bakım, kullanım ve onarımda dikkat edilmesi gereken kurallar,
  • Kullanım sırasında insan veya çevre sağlığına tehlikeli veya zararlı olabilecek durumlar,
  • Taşıma ve nakliye sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar,
  • Kullanım hatalarına ilişkin bilgiler
  • Özellikleri ile ilgili tanıtıcı ve temel bilgiler
  • Tüketicinin yapabileceği bakım onarım, ürünün temizliği ile ilgili bilgiler
  • Bakım zamanı gelen ürünün bakımı zamanı geldiği zaman kimler tarafından yapılacağı ile ilgili bilgiler
  • Bağlantı veya montajın nasıl yapılacağını gösteren şema ile bağlantı ve montajın kimin tarafından nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler

Su deposu kullanım kılavuzundan yardım alarak bunu işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Su Deposu Dezenfekte Malzemeleri

Suyun temizliği oldukça önemlidir. Çünkü su tüketimi en çok olan maddedir. Ve su ile bulaşacak olan hastalık daha kolay bulaşabilir. Aksi durumlardan kaçınmak adına su deposu dezenfekte malzemelerini en iyi şekilde tedarik etmek gerekmektedir.

Kullanılması gereken su deposu dezenfekte malzemeleri; hidroklorit çözelti,  sodyum hipoklorit çözelti ve hidrojen peroksit olarak belirlenmelidir.

Su deposu dezenfekte malzemelerinin bazılarını temizlik aşamasında bazılarını ise temizlik bittikten sonra kullanmalı. Temizlik ardından suyun içerisine katılacak olan sodyum hipoklorit çözeltisi son aşamadır. Bu aşamadan sonra suyun değerleri ölçülür ve gerekli belgeler düzenlenir.

  • Su deposu temizliğinde ilaç kullanılarak suyun değerleri eski haline getirilerek dezenfekte edilebilir. Bu yüzden temizlik sırasında mutlaka su deposu temizlik ilacı kullanılmalıdır.

Peki ya su deposu temizliği nasıl yapılır?

Su Deposu Temizliği Nasıl Yapılır?

Su deposu temizliği nasıl yapılmalı; öncelikle her türlü iş kazasından kaçınmaya çalışılmalıdır. Temizliği yapacak olan çalışanlar depo temizliğine başlamadan önce mutlaka elektrik ile çalışan malzemelerin elektrik akımını kesmelidirler. Elektrik ile çalışan ekipmanları çıkardıktan sonra ise topraklı prize takılmalıdır. Böylelikle ise ortaya çıkacak ani kazalar önlenebilir.

Çalışan sağlığı oldukça önemlidir. Bu neden ile çalışanların sağlığı için temizliği yapılacak depo öncesinde mutlaka aydınlatılmalı ve havalandırılmalıdır.

eçvre temizliği de çok önemlidir. Su deposu temizliği için ilk olarak deponun içerisinde bulunan suyun dışarı aktarımı sağlanmalıdır. Bu işlem için tasarlanmış özel pompalar vardır. Özel tasarlanmış pompalar bir ipe bağlanır ve su deposuna indirilir. Bu şekilde suyun dışa aktarımı sağlanır. Aktarılan kirli su ise yolda ki rögara aktarılır.

Su deposu dezenfekte malzemeleridir. Temizliği gerçekleştirecek olan çalışanlar mutlak suretle kask, maske, emniyet kemeri, gözlük takmalıdır. Çizme ve eldiven de giyinmelidir. Böylelikle kişisel hasarları minimum bir seviyeye indirebilirler.

Su deposu temizliğinde ilaç kullanımından sonra dezenfektesi biter ve ardından su deposu yüzeyine  kum dökülür. Ardından ise yüzey çatlakları ve korozyon kontrolü yapılır.

Su deposu dezenfekte malzemelerinin kullanımından sonra son bulur.

Son olarak ise yöneticilere bir bilgi formu hazırlanır. Bu form içerisinde ise pH ve klor ölçümleri bulunur.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir