Su Deposu; Gerektiğinde kullanmak amaçlı içerisine şu konulan bidonlardır. Bu bidonlar ebat ve şekillerine göre değişiklik gösterir.

Su depoları çoğu binaların çatısında bulunurken bazı binaların da bodrum katlarında bulunmaktadır. Su depoları kimi zaman içme suyu olarak kimi zaman da temizlik suyu olarak kullanılır. Her ne amaçla kullanılırsa kullanılsın depo temizliği insan sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Günümüzde bir çok firma iş sağlığı ve güvenliği uzmanları çalışanlarının hazırlamış oldukları su deposu temizliği şartnamesi ile depo temizliği işini üstlenmektedir.

Su Deposu Temizliği Neden Gereklidir?

Bir çok ihtiyacımızı karşılamak amaçlı olan su depoları uzun süre temizlenmez ise bir çok bakteri, mikroorganizma ve algler çoğalır ve insan sağlığı için tehlike saçar. Depolar da bulanan suların miktarları kadar temiz olmaları da sizler için önem arz eder.

Su deposu olan binaların berrak, temiz ve sağlıklı su kullanmak istiyorlar ise su deposu talimatlarına uyacak şekilde su deposu temizliği yapan firmalar ile anlaşıp temizliği su deposu formuna göre yaptırabilirler.

Su Deposu Temizliği Aşamaları:

  1. Adım : Firma elemanları hijyenik giysileri giyip depoya girerler .
  2. Adım : Depoda kalan su pompa yardımı ile uygun bir yere tahliye edilir.
  3. Adım : Depoda bulunan kum, taş vb. Atıklar atılarak fiziksel bir temizlik yapılır.
  4. Adım : Depo içi basınçlı su ile yıkanır daha sonra o kirli su tekrar uygun bir yere pompa yardımı ile tahliye edilir.
  5. Adım : Sodyumhidroklorit çözelti ile depo dezenfekte edilir. Bu işlemden sonra depo tekrar durulayıp su pompa yardımı ile tahliye edilir.

Bu işlemler sonucun da temiz bir depo elde edilir.

Su Deposu Temizliği Avantajları :

  • Biyolojik, fiziksel ve kimyasal bakımdan temiz bir su kullanmanızı sağlar.
  • Bulaşıcı hastalıkların yayılma oranını düşürür.
  • Hijyenik bir su sağlar.
  • Görüntü olarak berrak ve temiz bir su kullanmanızı sağlar.

Su deposu temizliği yapan firmalardan su deposu şekline  uygun temizlik yöntemlerini öğrenebilir uygun şartlarda su deponuzun temizliğini yaptırabilirsiniz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir