Su deposu temizliği insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Zira kozmo politik yaşamın ortaya çıkmasıyla daha büyük şehirleşme ve katlı sistemlerle yaşam büyük bir ivme kazanmış durumda. Bu yönüyle bakıldığında şehir şebeke suyunun zaman zaman yaşadığı kesintilerine karşı apartmanlarda yer alan su depoları apartman kullanımının minimum 3 ila 5 gün kesintisiz olarak devam edebilmesine olanak tanımaktadır. Bu sayede şehir şebeke suyu kesildiğinde dahil birçok apartman bu durumdan etkilenmeden normal yaşantısına devam edilebilmektedir. Su deposu temizlik yönetmeliği ile muhakkak su depoları düzenli olarak periyodik temizliklere girmek durumundadır. Aksi takdirde su depoları hastalık saçmaya başlayacaktır.

Su deposu temizlik ve bakım formu olarak bilinen ve bu formu düzenleme yetkisi olan şirketler tarafından mutlaka su depoları temizlenmelidir. Çünkü su depolarının temizliği  için özel kimyasal ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların insan sağlığını ve toplum sağlığının etkilenmemesi için mutlaka profesyonel kişiler tarafından uygulanıp sonrasında su deposu hizmete açılmalıdır. Ayrıca su deposu temizlik formu ya da depo temizlik formu olarak bilinen bu forumla su deposu temizlendikten sonra mutlaka suyun temizliğini gösteren analiz raporları ile birleştirilerek saklanmalıdır. Zira insan sağlığını doğrudan etkileyen su söz konusu olduğunda ihtiyaç anında bu raporlara erişebilmesi hayati önem taşımaktadır. Su deposu temizliği için periyodik olarak belirlenen süre  maksimum 6 ay olarak belirtilmiş olsa da su deposu temizliğinin suyun kirlenme oranına göre daha sık yapılması gerekebilmektedir.

Su deposu temizlik yönetmeliği gereğince temizlik yapılmak istenen depo gövdesine bağlı olarak temizlik kimyasalları da değişecektir. Örneğin plastik su depoları için farklı metal su depoları için farklı betonarme su depoları için farklı temizlik kimyasallarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu işlem eğitimsiz ve yetkisiz kişiler için oldukça kötü sonuçlar doğurabileceği gibi işlemin yasal prosedürler gereğince mutlaka yetkili firmalar tarafından yapılması gerekmektedir. Zira suyun taşımış olduğu bulaşıcı hastalık riski Dünya üzerinde öldürücü en büyük araç olarak belirtilmektedir. Su depolarının temizlenmemesi ya da temizlik sonrası özenle durulanması toplum sağlığı için geri dönüşü imkansız çok büyük risk oluşturacaktır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir