Su deposu temizlenmek istendiğinde konu ile ilgili yetkilendirilmiş olan su deposu temizliği şirketlerine başvurmak öncelikli olarak yapmanız gerekenler arasında yer almaktadır. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu eğitimler doğrultusunda yetkilendirilmiş şirketlerin operasyon yapma bilgisi ve kabiliyeti bulunmaktadır. Su deposu temizliği teknik şartnamesi adı ile hizmet veren şirketler su temizliğinin bakımını maksimum süre içerisinde su deposunun teknik koşullarına bağlı olarak tamamlamaktadır. Su temizliği için öngörülen depo temizlik zamanı minimum 3 ile maksimum 7 saat arasında değişebilmektedir. Fakat su deposunun kullanılamayacağı bu  zaman diliminde şehir şebeke suyu doğrudan doğruya tesisata sunulabilir. Söz konusu olan temizlik işlemi sırasında su kesilmesi problemi yaşanmamaktadır.

Su deposu temizlik ve bakım formu yazmaya yetkili olan şirketlerin temizliği yaptıktan sonra su deposu teknik ve bakım formu hazırlayabilme yetkisine sahip olması önem taşımaktadır. Zira bu Forum su deposu temizliği yapılırken kullanılan kimyasallar depo temizliğini yapan şirket ve personel adı yanı sıra temizlik bittikten sonra teknik analizleri yapan yani suya içilebilir onayı veren kişilerin imzalarını içermektedir. Bu yönüyle su deposu konusunu ele aldığımızda yapılacak olan temizliklerini kesinlikle yetkisiz kişilere teslim edilmemesi ve yetkisiz şirketlerden bu konu hakkında yardım talep edilmemesi çok büyük önem arz etmektedir. Zira su deposu temizliği tamamen toplum sağlığını ilgilendiren bir konu olup olası olumsuz sonuçlarda su deposu temizliği yaptırmakla yükümlü olan Apartman yöneticileri son derece sorunlu yasal prosedürü ile karşı karşıya kalacaktır.

Su deposu talimatı ile yapılması gereken su deposu temizlik hamleleri öncesi ve sonrası ile büyük önem taşımaktadır. Zira temizlik yapılmadan önce yapılacak olan hazırlıklar arasında su deposunun suyunu daha önceden boşaltmak temizliği yapacak olan personel için ekstra zaman kazanımı olacaktır. Su deposunun düzenli olarak her hafta kirlilik kontrolünün gözden geçirilmesi periyodik olarak sunulan 6 aylık bakımları kirlilik oluşmadan önce olası kirlilik durumunun kısa sürede çözülebilmesi için hayatı önem taşımaktadır. Su deposu temizlik talimatı ile su deposu kullanım koşulları ayrıca teknik personellerden bilgi alınarak daha doğru olarak yönlendirilebilir. Zira su deposuna sahip olmak ve depoyu kullanmamak maksimum 10 gün içerisinde su deposunun içinde bakteriyel yaşamın oluşmasına neden olmaktadır.

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir