Su deposu temizliği şehir şebeke suyundan kaynaklanan kirliliğin bir getirisi olarak ortaya çıkmaktadır. Su depolarının kullanım mantığını anlamanız temizliğin yapılma amacını daha anlaşılır bir duruma getirecektir. Su depoları apartman ya da hane nüfusu göz önünde bulundurularak oluşturulmuş yapılardır. Su depoları metal gövdeye sahip olabileceği gibi betonarme gövde ve plastik gövde ile de kullanıma sunulmuştur. Bu yönüyle ele alındığında su depolarının kirlilik oranı sadece malzemeden kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden su depoları için izolasyon mutlaka yapılması gereken aktiviteler arasında yer almaktadır. Hamidiye su deposu temizliği için önem gösteren bölgelerden olmakla birlikte bölge suyunun sık sık kirlendiği bilinmektedir. Su depoları suyun kesildiği dönemlerde dahi 3 ile 6 gün arasında susuz kalmayı engelleyen yapılardır ve bu yapılar içinde biriktirmiş olduğu suyu dinlendirerek tesisata sunmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi su deposu temizliği konusunda özel önlemler almaktadır.

u deposunun suyu dinlendirme işlemi sırasında suyun içinde bulunan toprak Pas ve benzeri yabancı maddeleri kendi içinde biriktirerek tesisata temiz suyu göndermeye özelliğine sahiptir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi su temizliği ekipleri su deposu için birçok firmaya eğitim vermiştir. Bu firmalar yetkili su temizliği ekipleri olmakla birlikte su temizliği işlemleriniz için mutlaka bu firmalardan yardım almanız gerekmektedir. Zira insan sağlığını doğrudan etkileyen su  depoları periyodik olarak bakımlardan geçmediği durumda kısa süre sonra hastalık saçmaya başlayacaktır. Su deposu temizliği için periyodik olarak 6 aylık sürelerin tekrar edilmesi gerekmektedir. Fakat şehir şebeke suyunun kirliliği göz önünde bulundurularak bu işlem daha kısa sürede yapılabilmektedir.

Su deposu temizliği nasıl yapılır? Temizlik yapılırken kullanılan kimyasallar nelerdir? Neden ürünler mutlaka depodan durulanarak ayrılmalıdır? Zira bu ürünler depodan ayrıştırılamadığında başta mide bulantısı kusma gibi şikayetlerle büyük hastalıklara yol açabilmektedir. Su deposu temizliğinde yapılan işlemleri gösteren su deposu temizlik formları muhakkak altı ay süreyle saklanmalı ve bir sonraki temizliğe kadar her an ihtiyaç duyulabilecek bir belge olduğu unutulmamalıdır. Su deposu temizliği için söz konusu olan temizlik bedelleri fahiş fiyatlar olmamakla birlikte sağladığı yarar göz önünde bulundurulduğunda bir önem arz etmemektedir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir