Yaşam kalitemizi pozitif etkileyen önemli unsurlardan biri de hiç şüphesiz su depoları hiç farkında olmasak da su depoları bizim için olağanüstü bir görev üstlenmiş durumda. Zira Şehir şebekelerinde zaman zaman yaşanan kesintiler de biz farkına varmadan su deposu içinde  yer alan suyu kullanmaya devam ediyoruz. Bu yönüyle bakıldığında Sarıyer İlçesi su deposu temizliği ve kullanımı bakımından oldukça büyük önem taşıyor. İstanbul’un en eski yerleşim alanlarından birisi olması yanı sıra hızla devam eden şehirdeki yapılaşma bölgede su deposu temizliği konusunda daha büyük dikkat gösterilmesini de beraberinde getiriyor. Zira bölgedeki şebeke suyu yapılan bakım onarım çalışmaları ile zaman zaman kirlenebilmekte olup söz konusu kir bakım onarım çalışmasının yapıldığında en yakın olan apartmanın su deposuna ulaşıyor.

Su deposu temizliği yönetmelik ve talimatları ile belirlenen periyodik bakımların haricinde zaman zaman ortaya su deposu temizliği ihtiyaçları çıkabiliyor. Söz konusu temizlikler oluşan Bakım ve Onarım çalışmalarından sonra depoya bir anda kirin birikmesi ile meydana geliyor. Bu durumların tespit edilebilmesi ve su deposu kullanılan apartmanlarda halk sağlığının olumsuz etkilenmemesi için düzenli olarak su depolarının gözle muayene edilmesi büyük önem taşıyor. Su depolarının bu denli hassas bir dengede kurulmuş olması belediyelerinde su deposu temizlik ve bakım talimatı ile yetkili şirketler görevlendirmesini sağlamış durumda.

Su deposu temizlik şirketleri söz konusu talimatlar gereğince deponun gövdesine bağlı olarak farklı kimyasallar kullanma koşulu ile bu temizlikleri gerçekleştirmekte. Fakat kullanılan kimyasalların ölçüleri ve  kullanımdan sonra durulanması büyük bir özen gerektiriyor. Bu yüzden sadece özenli olmak yetmezken ayrıca talimatlar ile sonular eğitimlerden geçmiş personelin doğru oranla yapmış olacağı durulama işlemi büyük önem taşıyor. Su deposu durulama ve temizliği sona erdikten sonra dahi mutlaka depo içerisinde yeni kullanıma başlanacak suyun kullanılmadan önce teknik kimyasal analizlerin yapılmış olması gerekiyor. Bu evraklar mutlaka kullanmalı ve oluşabilecek olumsuz bir durum anında ibraz edilebilir olmalıdır. Bu yüzden Apartman yöneticileri bu konuda resmi muhatap olarak alınmaktadır. Bu evrakları mutlaka apartman yöneticilerinin bir sonraki bakıma kadar saklaması büyük önem taşımaktadır.

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir