Son dönemde kullanımı hızla yaygınlaşan su depoları insan yaşamı için hem pozitif etkiler oluşturabilmektedir hem de dikkat edilmediği durumlarda negatif etkilerinin ortaya çıkabilmesi ne aracılık etmektedir. Su depolarının bu denli hassas bir dengede hizmet vermesi su depolarına karşı daha büyük önem gösterilmesini gerektirmektedir. Su depolarının mutlaka su deposu teknik şartnamesi ile düzenli olarak periyodik temizlikleri ve bakımları yapılmalıdır. Bu teknik şartname doğrultusunda hizmet veren  şirketlerden bu hizmeti almak büyük önem taşımaktadır. Zira temizlik yapan firmanın temizlik sırasında kullandığı kimyasalları ve temizlik basamaklarını gösteren teknik forumları düzenleye bilmesi gerektiği gibi aynı zamanda temizliğin bir kişinin ardından mutlaka suyun içile bilirlik analizi olarak bilinen kimyasal ve biyolojik testleri yapıp bunları forma dönüştürerek apartman yöneticilerine sunabilmesi gerekmektedir.

Su deposu yönetmeliği ile belirlenen kurallar ölçüsünde hizmet veren temizlik şirketleri bu konularda yetkilendirilmiş kurumlar olarak bilinmekte olsa da bu konuyu ek iş olarak gören insanların su deposu temizliği yaptığı bilinmektedir. Fakat bu noktada apartman yöneticilerinin bilmesi gerektiği en önemli detay olası bir olumsuzluk durumunda teknik sorunları ve su deposu analiz sonuçlarını ibraz edemeyen Apartman yöneticileri hakkında yasal soruşturma başlatılabilmektedir. Bu yönüyle çok hassas bir denge de hizmet veren su depolarının temizlikleri sadece yetkili şirketler ve yaptırmak önem taşımaktadır. Ayrıca Haftalık olarak göz ile kirlilik durumları muayene edilmesi gerekmektedir.

Su deposu nasıl temizlenir? sorusu son dönemde sıkça sorulan sorular arasında yer alsa da bu konu için verilebilecek en doğru cevap teknik eğitim almış ve su deposu temizliği konusunda yetkilendirilmiş firmalara başvurmak olarak cevaplandırılmalıdır. Çünkü su deposu temizliği sırasında birçok farklı kimyasal ilaç kullanılarak deponun içerisinde kirlilik dezenfekte edilerek hijyenik bir ortam oluşturulmaya çalışılmaktadır. Konu Eğer dikkatli durulama ve teknik analizlerle desteklenmezse ortamda oluşan kimyasal su deposunu kullanan bütün tesisata yayılacak ve bölgede yaşayan yani su deposunu kullanan herkes bu olumsuz koşuldan etkilenecektir. Halk sağlığı için çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelen su deposu temizliği Bu yönüyle büyük önem göstermektedir.

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir