Su depoları günlük hayatımızda biz farkında olmasak da aktif olarak kullandığımız apartman giriş bölümleri arasında yer almaktadır. Şehir şebeke suyunun ilk olarak giriş yaptığı nokta su depolarıdır. Bu depolar şehir şebeke suyunu tesisata sunmadan önce içinde barındırarak olası bir su kesilme durumunda apartman hayatında su ihtiyacının 3 ile 7 gün arasında hissedilmemesini sağlamaktadır. İnsan konforu ve yaşamı için son derece büyük önem taşıyan su depoları dikkat edilmediği durumlarda hastalıklar için başlangıç noktası olabilecektir. Bu yüzden su depolarının mutlaka düzenli olarak temizlik ve bakım işlemlerinden geçmesi gerekmektedir. Su deposu temizliği şirketleri ile anlaşılarak yapılması gereken bu işlemler yetkisi ve bilgisi olmayan personelleri kişilere kesinlikle emanet edilmemelidir.

Su deposu dezenfekte malzemeleri ile aldıkları eğitimler doğrultusunda su depolarının temizliğini yapan şirketler bu temizlik aşamalarının her anı için apartman yöneticilerine raporlarla sunmakla yükümlüdür. Bu raporlar olası bir anormallik durumunda mahkemelerce resmi evrak olarak talep edilmektedir. Su depolarının temizliği kimyasal ve zaman zaman biyolojik ilaçlar kullanılmasından dolayı son derece büyük önem taşımaktadır. Dikkat edilmemesi durumunda su deposu temizliği tam manası ile bir felakete dönüşebilmektedir. Bu yüzden depo temizliği şirketleri görev formu ya da şartname olarak bilinen evrakları düzenlemekle yetkili olmaları ayrıca temizlik bittikten sonra temizliğin başarı ile sonuçlandığını gösteren suyun analiz değerleri içeren forumları düzenlemeye yetkili olmaları büyük önem taşımaktadır. Zira şehir şebeke suyu kullanıma sunulmadan önce mutlaka bu belgeler apartman yöneticilerinin kontrolü ile bir sonraki periyodik bakıma kadar saklanmalıdır.

Su deposu içinde sık rastlanan problemlerin biri yosun problemleri olarak bilinse de su deposu yosun önleyici ilaçlar ile bu problem kısa sürede çözülebilmektedir. Fakat problemlerin çözümü için su deposu temizlik şirketlerinden yardım alınarak bu ilaçlamanın yaptırılması birçok riski ve insan sağlığını etkileyen tehdidi ortadan kaldıracak temizliğin amacına ulaşmasını sağlayacaktır. Son dönemde su deposu temizliği konusunda yaşanan olumlu gelişmeler sonucu su deposu şirketleri oldukça yaygın olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu yüzden periyodik olarak bakım yaptırabileceğiniz birçok şirket çok rahat olarak bulunabilmektedir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir