Su deposu temizliği nasıl yapılır? sorusunun cevabı tüm tesisatı kapsayan bir durumdur. Zira su deposu temizliği yapılabilmesi için bütün boru sisteminin ve hidrofor sisteminin ele alınması gerekmektedir. Çünkü biz sadece su deposunun içindeki ayrıtları görsek de suyu diğer apartman dairelerinin göndermekle görevli olan motor sistemi yani hidrofor sisteminin içinde de bu kirlilik oluşabilmektedir. Bu yüzden temizlik su deposundan başlayarak hidrofor sistemini de içine alan bir hat üzerinde devam etmelidir. Su temizliği ya da su deposu temizliği olarak adlandırdığımız bu isim şehir şebeke suyundan su deposuna karışan Pas Kir ve diğer yabancı maddelerin oluşturduğu birikintilerle oluşmaktadır.

Su depolarının temizliği ve dezenfeksiyonu talimatı ile belirlenen kurallar içerisinde yapılması çok büyük önem taşımaktadır. Zira bu kurallar kullanılacak kimyasalın ve yapılacak olan işlemlerin Sağlık Bakanlığı tarafından standartlara oturtulması ile belirlenmiştir. Bu standartlar doğrultusunda yapılacak işlemleri su deposu temizliği yapan şirketler belgelendirme ve apartman yöneticilerine teslim etmek zorundadır. Aksi takdirde yapılacak su deposu temizliği işleminden sonra oluşabilecek sağlık için olumsuzluklar belgelendirilemeyen apartman yöneticilerine çok zor durumda bırakacaktır. Bu tip olumsuzluklara  karşı alınabilecek en iyi önlem profesyonel bir Su Deposu temizleme şirketi ile anlaşarak söz konusu temizliklerin yapılmasını sağlamaktır. Çünkü su deposu temizliğinin bitişinden sonra şehir şebeke suyu su deposuna gönderildiğinde Su kullanılmadan hemen önce mutlaka su ile ilgili kimyasal analizlerin yapılması ve herhangi bir yabancı maddeyi barındırmadığından emin olunması gerekmektedir.

Su deposu temizliği yapılan firmalar Sağlık Bakanlığı ve belediyelerin düzenlemiş olduğu eğitimler ile su deposu temizliği yapmaya yetkilendirilmiştir. Bu firmaları kesinlikle herhangi bir temizlik işlemi yapılmaya başlanmadan önce söz konusu belgeler ile ilgili yetkilerinin olup olmadığının öğrenilmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü su deposu temizliği sektöründe belgesiz olarak hizmet vermeye ve tehlike saçmaya devam eden şirketlerin olduğu bilinmektedir. Bu tip olumsuzluklardan etkilenmemek ve yasa önünde zor duruma düşmemek için mutlaka tercihinizi su deposu  temizliği konusunda  yetkili bir şirketten yana yapmanız önemle tavsiye edilmektedir.

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir