Su deposu temizlik kimyasalları ile temizlenen su depolarında yapılması gereken bazı yasal zorunluluklar söz konusu olmaktadır. Bu yasal zorunlulukların söz konusu olmasına sebep olarak geçmişte yaşanan talihsiz kazalar dayanak oluşturmaktadır. Bu yönüyle konuyu ele aldığımızda su  deposu temizliğinde iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarının görevleri oldukça büyüktür. Zira temizliği yapacak olan personel için gerekli bütün eğitimleri iş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarının vermiş olması gerekmektedir. Bu ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan ve konuyla ilgili yetkili sertifikasyonları belgelendirmeleri yapabilen şirketler su deposu temizliği talimatı ile bu görevlerini sürdürmektedir.

Su deposu temizliği nedir? sorusunun en açıklayıcı cevabı insan sağlığının normal seyrinde devam edilebilmesi için yapılan düzenli depo temizlikleri olarak özetlenebilir. Fakat işin arka planı çok büyük ciddi ve öneme ihtiyaç duymaktadır. Su depoları günümüzde neredeyse standart olarak her apartmanda kullanılan alanlar olarak öne çıkmaktadır. Bu alanlar suların kesildiği durumlarda dahi bölgede yaşayan insanların belirli süre ile su ihtiyacını bu depolarda karşılamasına olarak tanımaktadır. Su depoları bu yönüyle bakıldığında toplum yaşamının normal seyrinde devam edebileceği maksimum süre içinde su ihtiyacının karşılanacağı alanlar olarak ele alınabilir. Bu alanla plastik gövde ya da metal gövde ile inşa edilebileceği gibi tamamen betonarme gövdeyle de inşa edilebilmektedir.

Su deposu temizliği talimatı ile su depolarının içinde kimyasal  işlemler yapılmalıdır. Bu işlemler şehir şebekesinden oluşan kirliliğin sonucu olarak bakteri ve yosun gibi yabancı maddelerin ortaya çıkmasında koruyucu görev üstlenecektir. Fakat kimyasal ilaçlamanın yapılacağı depo mutlaka ilaçlama yapıldıktan sonra doğru oranla kurulanmalıdır. Aksi takdirde ilaç apartman tesisatına ulaşacak ve Halk Sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Ayrıca depoda yapılan temizlikler sonrası depo içi tamamen su doldurularak depodan alınan örneğin kimyasal analizi yapıldıktan sonra içilebilir formu düzenlenmelidir. Bu Forum doğrultusunda temizlenen depodaki su apartman tesisatına verilerek normal kullanıma açılmalıdır. Ayrıca söz konusu formlar bir sonraki temizlik gününe kadar mutlaka saklanmalıdır. Forumlar apartman yöneticilerine ve  temizlik şirketlerine ihtiyaç durumunda bulunması gereken evraklar arasında yer almaktadır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir