Su deposu yönetmeliği ile belirlenen standartlar doğrultusunda ele alındığında su depoları düzenli olarak temizliğe ihtiyaç duymaktadır. Bu yönetmelik oluşan temizlik ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuş ve konu ile ilgili teknik uzmanların görüşü ile standartlaştırılmıştır. Yani su depoları düzenli olarak periyodik bakımlara ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden bu konuda Sağlık Bakanlığı ve Büyükşehir belediyelerinin ortak çalışmaları doğrultusunda su deposu teknik şartnamesi ortaya çıkartılmıştır. Bu şartname deponun temizlenme usulünü belirlemektedir. Şartnameler betonarme metal gövdeli ve Plastik gövdeden imal edilmiş depolarda ufak farklılıklar gösterebilse de maksimum altı aylık periyotlarda deponun temizlenmesini işaret etmektedir. Bu yüzden su deposunun temizliği için maksimum 6 aydan fazla beklemek insan sağlığı için risk oluşturan etkenler arasına alınmıştır.

Su deposu nasıl temizlenir? sorusunun cevabı tamamen konu ile yetkili şirketler aracılığı ile olarak açıklanabilir fakat olayın teknik boyutundan daha çok önem arz eden su deposu temizliğinin insan sağlığı için oluşturduğu büyük tehlikeden ortaya çıkmaktadır. Su deposu temizliği için yapılması gereken en önemli işlem mutlaka bu konuda eğitim almış ve gerekli forumları düzenlemeye yetkili şirketler ile iletişime geçmek olarak cevaplanabilmelidir. Zira bu formlar düzenleyen şirketler su deposunda yapılan işlemleri gösteren ve temizlik sonrası kullanılan kimyasalların tam olarak kullandığını suyun içilebilir değerlere ulaştığını gösteren kimyasal analiz forumlarını düzenlemeye yetkili olmalıdır.

Su deposu teknik şartnamesi kapsamında su deposu temizleyen şirketler Bu evrakları düzenlemekte temizliği talebeden Apartman yöneticileri ise bu evrakları bir sonraki temizliğe kadar saklamakla yükümlüdür. Aksi takdirde süreç içerisinde oluşan sudan kaynaklı rahatsızlıklar ortaya çıktığında bu belgelerin ibraz edilememesi ya da değerlerde oluşacak hatalar yasal yaptırımların gerektirmektedir. Bu yüzden konunun önemi oldukça büyük bir özen gösterilmeye zaruri kılmaktadır. Su deposu temizliği için su deposunun bağlı olduğu şehir şebeke değerleri göz önünde bulundurularak süre 6 aydan daha kısa  zaman dilimine indirilebilir ve temizlik yapılabilir. Bu temizlik için düzenli olarak her hafta deponun göz ile muayene edilmesi gerekmektedir. Söz konusu göz ile muayeneler Apartman yöneticileri tarafından yapılmalıdır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir