Su depoları artan şehirleşme ile birlikte artık toplu yaşam alanlarının olmazsa olmazları arasına girmiş durumda. Su depolarının bu denli önem taşımasının en büyük nedeni şüphesiz zaman zaman kesilen sular ve şehir şebekesinde oluşan büyük kirlilik. Su depolarının insan hayatı için taşıdığı  fayda tartışılmaz olsa da eğer dikkat edilmezse su depoları tam bir hastalık deposuna dönüşebiliyor. Su deposu içinde birçok farklı problem barındıran bilmekte. Öncelikle su depolarını sınıflarına göre ayırmamız çözüme giden yolda en büyük yardımcımız olacak. Su depolarını sınıflarına göre ayırabilmek için öncelikle sahip olduğumuz su deposunun binamızın ne yönünde olduğunu bilmemiz önem gösteriyor. Zira birçok bina fuel oil  depolarını revize ederek su deposu olarak kullanıyor.

Su depoları genel itibariyle binaların zemin katında ya da çatı katında bulunmaktadır. Su depolarının yeri tespit edilebilmesi için bu iki alana bakmanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Su deposu Eğer zeminde yer alıyorsa bu su deposunun büyük ihtimalle bina yapıldığı dönemde oraya yerleştirildiğini işaret etmektedir. Ayrıca yakıt tanklarından dönüştürülmüş su depoları da yine aynı noktada bulunacaktır. Su depoları için düzenli temizlik çok büyük önem taşımaktadır. Yapılarına göre su depoları incelediğimizde plastik su depoları metal su depoları ve betonarme su depoları öne çıkmaktadır. Sahip olduğunuz su deposu ne olursa olsun su deposu dezenfekte malzemeleri ile muhakkak su depoları temizlenmelidir. Fakat bu oldukça ciddiyet isteyen ve profesyonel kişilerce tarafından yapılması gereken işlemler arasında yer almaktadır.

Su deposu içinde en çok şehir şebeke hattının kirliliğine bağlı olarak yosun oluşturmaktadır. Bu yosunlar önlem alınmaması koşulunda her geçen gün daha fazla bakteri üreterek insan sağlığını ciddi anlamda etkileyecek zararların habercisi olacaktır. Su deposu yosun önleyici olarak bilinen ve bu konuda ciddi temizlik sağlayan ürünler mutlaka profesyonel su deposu temizliği şirketleri tarafından uygulanmalıdır. Su deposu temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eğer depo içinde bir izolasyon söz konusu değilse bu izolasyonunda yapılması gerekliliğidir. Bu yönüyle bakıldığında su depoları gerekli dezenfekte çalışmaları doğrultusunda bir insan ömrü hizmet verebilme kapasitesine ve yeteneğine sahiptir.

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir