Su Deposu İzolasyon Malzemeleri

Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde ortaya çıkan kirli su sorunu ve suyun dinlendirilerek kullanıma sunulma isteği yanı sıra sık sık kesilen şehir şebeke suyu sorunları ile ortaya çıkan su depolama ihtiyaçları tarihin en eski dönemlerinden bu yana kadar ülkemizde ve diğer medeniyetlerde kullanılmaktaydı. Fakat sağlık ve dezenfekte ihtiyaçlarının bir getirisi olarak son yıllarda sudan bulaşan hastalıkların ortaya çıkması ile artık su depolarında yalıtımın önemi bir kat daha artmış durumda. Yalıtım hem suyun kalitesini korurken hem de depolanan alanın dayanıklılığını da arttırıyor. Su deposu izolasyon malzemeleri için oluşan talep bu alanda büyük bir sektörün de gelişmesine neden olmuş durumda. İzolasyon malzemeleri denince akla ilk gelen alkali boyalar oluyor. Bu boyalar suyum depo ile temasını kesmesi yanı sıra suda çözülmeme özelliği ile ilk planda yer alıyor.

Membran kaplamalarda son yıllarda su depolarında kullanılan önemli yalıtım malzemeleri arasında yer almakta. Oldukça uygun fiyatla temin edilebilen su deposu yalıtım membranları özellikle mavi renkte üretilmekte ve böylece suda oluşan kirliliğin biriktiği bölgenin kısa sürede tespit edilebilmesi için büyük katkı sağlamakta.

Su deposu temizliği nasıl yapılır?

Son yıllarda sık sorulan sorular arasında yer alan su deposu temizliği nasıl yapılır? Sorusu tasarruf endişeleri sonucu ortaya çıkmıştır. Zira su deposunu komple boşaltmak ve kirliliğin olduğu bölgeyi temizlemek ilk akla gelen yöntem olsa da boşaltma ve boşaltım sırasında kirliliğin yer değiştirmesi sonucu yeniden aynı işlemlerin tekrarlanması sorunu için boşaltma yapılmaksızın kısmi temizlik yöntemleri ortaya çıkmıştır. Bu dezenfekte sunmaz sadece çizme ile suya giren kişi kaba pisliği alabilir. Fakat komple temizlik için deponun komple boşaltılarak %10 çamaşır suyu %90 temiz sudan oluşan bir karışım ile deponun bütün iç yüzeyini yıkaması ve dezenfekte etmesi gerekmektedir. Ayrıca durulama işlemi de aynı hassasiyet ile bol su ile yapılmalı son olarak depo içine yeniden su doldurulduğunda doldurulan suda içerik incelemesi yapılması gerekmektedir. Böylece suyun temizliği ve çamaşır suyundan arındırılmış olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Su deposu temizliği yönetmelik çerçevesinde ele alınması gereken son derece hassas bir iştir. DEPOTEM Ltd. Şti.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir