Su deposu temizliği genel olarak ihmal ettiğimiz, mevzuatın zorunlu tutmasıyla istemsiz harekete geçtiğimiz bir uygulamadır. Sağlık bakanlığının talimatıyla, 6 ayda bir su depolarının temizliği yapılmalıdır. Sağlıklı su kullanımı için su deposu temizlik ve dezenfeksiyonu zorunludur.

Şebekeden gelen su sadece depo üzerinden binaya ulaşıyorsa evet, deponuzun büyüklüğü ölçüsünde dört beş saat kadar su kesintisi olmak durumundadır. Şebeke suyu depodan bağımsız binaya ulaşıyorsa böyle bir kesinti zaten olmayacaktır.

Depo temizlik ve dezenfekte işleminde sağlık bakanlığından onaylı çevrenin ve suyun kirlenmesine neden olmayan su deposu dezenfekte malzemeleri kullanılmak zorundadır.

Su deposu temizlik ve izolasyonu için zamanlama, kuruma ve nem durumuna göre farklılık gösterebilir.  Daha çok ilkbahar ve yaz ayları tercih edilmektedir. Bunun nedeni, bu mevsimlerde su deposu, temizlik ve yalıtımının öncesinde ve sonrasında tamamen kuruyarak uygulama kalitesini artırmaktadır.

Su deposu temizleme ve dezenfekte etme işlemi, bakanlık tarafından düzenli olarak denetime tabi tutulan, zorunlu bir uygulamadır. İş ve yaşam alanı fark etmeden, su kesintilerinin yoğun olduğu dönemlerde mutlaka üç ayda bir, kesintinin yaşanmadığı dönemlerde ise altı ayda bir zorunlu olarak depo temizlik ve dezenfeksiyonu yaptırılmalıdır. Bu işlemi denetlemeler çekincesiyle yaptırmaktansa, sağlığımızı korumak kaygısıyla yaptırmayı tercih etmeliyiz.

Canlı Organizma Oluşumu Engellenmeli

Su deposu yosun önleyici ve yine çevreye ve insan sağlığına tehdit oluşturmayan bir takım ilaçlarla depo içinde canlı organizma oluşumu engellenmelidir. Bu da çok önemli bir ayrıntıdır. Suya yerleşecek canlı organizma ve bakteriler ciddi hastalıklara, zehirlenmelere ve hatta ölümlere neden olabilir. Depo dezenfeksiyonu bu yüzden çok yönlü düşünülerek ve profesyonel uygulayıcı eliyle yapılmalıdır. Gözden kaçacak bir ayrıntı hayati tehlikelere yol açabilir.

Su deposu temizliği ve dezenfeksiyonu, çelik, galvaniz, plastik, beton, nikel krom, fayans kaplama kısacası her depo türü için gereklidir ve yapılmalıdır. Elbette her depo çeşidinin farklı temizlik uygulama özellikleri vardır. Polietilen yapı ile metal yapının temizlik malzemeleri kimyasal açıdan farklı olmak durumundadır. Bu nedenlerle su deposu temizliği, uzman personel ve yetki belgeli depo temizliği şirketleri tarafından yapılmalıdır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir