Binaların bakım ve onarımı için en çok gerekli işlerden bir tanesi hiç kuşkusuz su deposu temizliğidir. Su deposu temizliğinin amacı suda oluşan tortu tabakayı ve kirliliği temizleyerek daha sağlıklı su vermektir. Zira Kirli olan su her zaman için insan sağlığını tehdit eden unsurdur. Suyun kirli olması içme sularıyla bulaştığı gibi başka amaçlarda da kullandığımızda bizlere bulaşabilir. Bundan dolayı su kesintisi olsun veya olmasın insan sağlığı için hastalıkların oluşmasını önlemek adına su deposu temizliği ve dezenfektasyonu çok önemlidir. Aynı zamanda binaların genel temizliği ve hijyeni için ayrı bir önem arz eder.

Su Deposu Temizliği Ve Dezenfektasyonu Nasıl Yapılır?

Su deposunun temizliği için önce bu konuda uzman bir firmayla anlaşma yapılır. Su deposunun temizliği için randevu verilir randevu verilmeden önce su hidrofor seviyesine kadar kullanılır. Temizlik elemanları depoya temiz galoşlarla, bone takarak ve lastik çizmelerle uygun kıyafetler giyerek depoya inerler depoda kalan su tamamen boşaltma işlemi yapılır.

İlk önce depoda bulunan fiziksel kirlilikler (kum,yosun,çakıl vs) temizlenir. Deponun tümü 150 bar basınçla çalışan su kompresörleriyle temizlenir kalan kirli su dalgıç pompalar vasıtasıyla su boşaltılır. Özellikle fayans depolarda oluşan kalıcı kirlerde nitrik asit çözeltisini uygun miktarda konularak bekletilir. Deponun bütün katmanları böylelikle dezenfekte edilmiş olur. Ardından Bol suyla kullanılan madde temizlenir ve durulama işlemi yapılır. Durulama işleminden sonra Depoya az miktarda sodyum hipoklorit çözeltisi verilir. Su deposu en temiz haliyle tekrar doldurulur ve güvenle kullanıma sunulur. Su deposu temizliği ve dezenfektasyonu temizliği aşamasında su deposu yönetmeliği mutlaka dikkate alınmalı su deposu temizliği yapıldıktan sonra temizlik için anlaşılan firma mutlaka su deposu temizliğinin ayrıntılarını yazmalı ve rapor halinde düzenlemelidir. Su deposunun temizliğinin fiyatlarıda yapılan işe oranla değişiklik gösterebilir.

Su Deposu Yönetmeliğinde Su Deposunun Temizliği Şart Mıdır?

Su deposu şartnamesinde 2007/67 sayılı bakanlığın yönetmeliğinde sunulan maddelerde belirli periyodlarla su deposu temizliği ve dezenfektasyonu zorunludur. Su deposu temizliğinde su kesintileri çok fazla ise temizlik 3 ayda bir yapılmak zorundadır. Eğer su kesintileri olmuyorsa temizlik süresi 6 ayda bir mutlaka yapılmalıdır.

Su Deposu Fiyatları

Hamidiye su deposu fiyatları deponun hacmine ve yapılan işin kapsamına bakmaktadır. Eğer büyük hacimli oldukça zor temizliği olan bir depo için fiyatlar ortalama 1500 ile 7000 TL arasında yapılan temizliğin kapsamına ve büyüklüğüne göre değişir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir