Sarnıç olarak da bilinen silindir su depolama tankları, ev ya da binalarda evsel ve tüketim amaçlı su depolamak için kullanılmaktadır. Sarnıçlar, toplulukta içme suyu kaynağının bulunmadığı alanlarda bulunur; bu alan düşük kuyu suyu kapasitesine sahiptir veya yeraltı suyu kalitesi zayıftır.

Bahçe ve çim sulamak amacıyla yağmur suyunu toplayan ev ve iş sahipleri bu suyu içmemelidir. Bir sarnıç içine çatı, kuş pislikleri ve diğer kaynaklardan gelen zararlı bakteri de dahil olmak üzere kirletici maddeler bulaşabilir. İçme ve tüketim amaçlı su kullanan sarnıç sahipleri, su temini için onaylı toplu su taşıma hizmetlerini almalıdır.

Sarnıçları Temizlemek

Sarnıçlar periyodik olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Klor kalıntısının kaybedilmesi mikrobiyal büyümeye neden olabilir, sedimanlar ve çamur birikebilir. Tehlikeli bir gaz üretmek için amonyak klor ile tepkimeye girebilir. Sarnıcı temizlemek için amonyak bazlı bir temizlik maddesi kullanmayın. Sarnıca girerken dar alan girişi izlenmelidir. Bir sarnıcın temizlenmesi ve dezenfeksiyonu yılda bir kez yapılmalıdır.

Su Deposunun Kontrolü Ve Bakımı

Sarnıçta inşaat, onarım ve bakım çalışmaları düzenli olarak yapılmalıdır. Yeraltı sarnıcında sel sızıntısı olma ihtimaline karşı tedbirli olunmalıdır. Uzun süre kullanılmayan su depoları kullanılırken hassas davranılmalıdır. Sarnıçların, boruların ve diğer ilgili bütünlüğün sağlanması için sarnıçlar düzenli olarak kontrol edilmelidir. Düzenli bakteriyolojik örnekleme de yapılmalıdır. Suyun bakteriyolojik veya kimyasal kalitesiyle ilgili bir endişeniz varsa, su tedarikçisine danışın. Suyun su kalitesi test sonuçlarını verebilmeleri gerekir.

Teslim edilen su bakteri içermiyorsa bir sorun teşkil etmez. Numuneniz bakteriler için pozitif gelirse, sarnıç ile ilgili bir sorun olabilir ve temizlik / dezenfeksiyon ve yeniden örneklemeyi üstlenmeniz gerekir. Sorun devam ederse, konu su arıtımından kaynaklanıyordur, su tedarikçinizle görüşün.

Sarnıç suyu uzun bir süre boyunca depolanırsa (ortalama dolum döngüsünün ötesinde), periyodik olarak suya klor eklenmesi bir klor kalıntısı sağlayacak ve sarnıç içinde bakteri gelişme olasılığını azaltacaktır. Kimyasal zamanla gücünü kaybedebileceğinden, kokusuz, deterjan içermeyen  dezenfektanları kullanmaya dikkat edin.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir