Su depoları bireylerin su kaynakları oldukları ve sürekli göz önünde bulundukları için hijyenlerine de toplum tarafından son derece dikkat edilmektedir. Özellikle su gibi önemli bir kaynağı içerisinde barındırdıkları ve bireylerin temel yaşam kaynağı olduğu için su depoları temizliği firmalar açısından da büyük önem taşımaktadır. Su deposu temizliğine başlanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar da bulunmaktadır. Su deposu temizliği içerisinde sürekli muhafaza edilen suların, bir süre sonra kireçlenmesi ya da bakterilerin üremesi ile birlikte senelik olmak üzere gerçekleştirilen detaylı işlemler olarak bilinmektedir. Bu işlemleri yerine getirmeyen pek çok firmada hem deponun ömrü açısından hem de su kalitesinin zarar görmesi açısından oldukça olumsuz sonuçlar elde etmektedir.

Altı Ayda Bir Depo Temizliği Sağlanmalı

Pek çok firma, su deposu temizliğinin yılda bir yapılmasının sağlıklı olduğunu savunmaktadır. Ancak su deposu temizliği yönetmelik maddelerinde depoların, altı ayda bir temizlenmesinin daha sağlıklı ve hijyen bir uygulama olduğu üzerinde durulmaktadır. Bir yıllık süre boyunca bekleyen suyun kirlenerek, içerisindeki kireç ve mikrop oranının arttığı gözlemlenmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak adına bireylerin sağlığı adına oldukça önemli olan su depolarının içerisindeki su daha steril bir ortama aktarılarak, depo temizliği titizlikle tamamlanmalıdır. Su depoları her ne kadar içerisinde su olduğu için kirlenmiyor gibi dursa da içerisinde en çok bakteri bulunduran depolardan bir tanesi olduğu ortaya çıkmaktadır.

Kullanılan Aletler Son Derece Önemli

Su deposu temizlik ve bakım talimatı doğrultusunda depoların temizliğinde kullanılan ürünlerin kaliteli ve etkili ürünler olması son derece önemlidir. Uzun süre temizlenmeden bekleyen depoların içerisinde biriken kireç ve bakterileri en iyi çözebilecek ürünlerin kullanılması depoların derinlenmesine de yardımcı olmaktadır. Basınçlı su hortumları, büyük vakumlar ve dezenfekte edici ilaçlar, kalıcı kirlerin ve bakterilerin çıkarılmasını daha iyi sağlamaktadır. Bu anlamda sıradan malzemeler ile yapılan depo temizlikleri kirlerin derinlemesine çıkmasında etki etmemekte ve depoda bekleyen suların tatlarında değişimlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Bunlara ek olarak ise tmizlenmeyen depolarda bazı yıpranmalar ve bozukluklarda meydana gelebilmektedir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir